Zgaga – kiedy udać się do lekarza
Zgaga to powszechna dolegliwość, której może doświadczyć każdy. Objawia się nieprzyjemnym uczuciem pieczenia za mostkiem, promieniującym od żołądka aż do gardła. Często bywa efektem niewłaściwych nawyków żywieniowych, takich jak nadmierne picie kawy lub częste spożywanie alkoholu, bądź złego stylu życia. Choć niekiedy można sobie z nią poradzić samodzielnie, istnieją sytuacje, w których niezbędna jest konsultacja z lekarzem. W naszym artykule poruszymy temat przewlekłej zgagi oraz wskażemy, w jakich sytuacjach powinieneś udać się po fachową pomoc medyczną.
Przewlekła zgaga
Okazjonalna zgaga po obfitym posiłku czy spożyciu pewnych produktów jest czymś zupełnie normalnym. Jeżeli jednak doświadczasz jej regularnie, nawet kilka razy w tygodniu, może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, który nieleczony, doprowadza do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zmiany w przełyku czy wrzody. Przewlekłe odczuwanie zgagi może również znacznie pogorszyć jakość życia, powodować problemy ze snem, a także ogólny dyskomfort w życiu codziennym.
Objawy towarzyszące
Zgaga sama w sobie może być uciążliwa. Jeżeli jednak towarzyszą jej inne symptomy, powinno to wzbudzić naszą czujność. Do niepokojących objawów zaliczamy:
- trudności w połykaniu – mogą wskazywać na problemy z przełykiem, takie jak zapalenie przełyku czy jego zwężenie,
- ból w klatce piersiowej – zgaga może często wywoływać ból porównywalny do tego, który występuje podczas zawału serca,
- spadek masy ciała – nagła utrata kilogramów w połączeniu ze zgagą może świadczyć o rozwoju poważnej choroby, takiej jak nowotwór,
- krew w stolcu lub krwiste wymioty – objawy te świadczą o krwawieniu z układu pokarmowego, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza.
Nieleczona zgaga i rozwijająca się choroba refluksowa mogą prowadzić do wielu powikłań, takich jak np. przełyk Barretta.
Nieskuteczność domowych sposobów
Wielu z nas, doświadczając zgagi, sięga po domowe sposoby, takie jak:
- picie wody z sodą oczyszczoną – zobojętnia kwas żołądkowy,
- picie mleka – przynosi ulgę,
- picie herbatek ziołowych – łagodzą objawy zgagi,
- żucie gumy – pomaga pozbyć się nadmiaru kwasu z przełyku,
- podwyższenie głowy podczas snu – zapobiega zgadze w nocy,
- noszenie luźnych ubrań – zmniejsza ryzyko wystąpienia zgagi,
- stosowanie diety łatwostrawnej – zmniejsza poziom kwasu solnego w żołądku.
Niestety zdarza się, że mimo stosowania powyższych wskazówek przez dłuższy czas zgaga nie ustępuje. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po dostępne w aptece bez recepty leki pierwszego rzutu, takie jak Helicid® Max. Lek ten zobojętnia kwasy żołądkowe lub hamuje jego nadmierną produkcję, dzięki czemu przynosi ulgę od uciążliwych objawów.
Diagnostyka i leczenie zgagi
Kiedy zawodzą wszystkie powyższe metody, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą. Rozpoznanie zgagi opiera się na opisie objawów. Kiedy zgaga jest przewlekła lub towarzyszą jej inne symptomy, lekarz może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak endoskopia przełyku, gastroskopia czy manometria przełyku.
Leczenie zgagi w pierwszej kolejności polega na ustaleniu jej przyczyny, modyfikacji stylu życia oraz wdrożeniu odpowiedniej diety. W rzadkich przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, rozważana jest nawet interwencja chirurgiczna.
Podsumowanie
Zgaga to często bagatelizowany problem, który może być objawem wielu poważniejszych chorób. Chroniczne odczuwanie zgagi, towarzyszące jej inne objawy wskazują na pilną potrzebę konsultacji z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i szybka interwencja farmakologiczna, zmiana stylu życia i odpowiednia dieta mogą skutecznie wyeliminować występowanie tej dolegliwości.
- Choroba refluksowa przełyku (refluks): przyczyny, objawy i leczenie, E. Małecka-Panas, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks-przyczyny-objawy-i-leczenie, 15.09.2022, data wejścia: 06.11,2023.
- Choroba refluksowa przełyku [w] Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2014. Talar-Wojnarowska R., Gąsiorowska A., Małecka-Panas E. Gajewski P. (red.), Medycyna Praktyczna. Kraków, 2014.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Helicid® Max.