Zgaga, a niestrawność
Zgaga i niestrawność to dwie dolegliwości, których wielu z nas doświadczyło przynajmniej raz w życiu. Chociaż terminy te często używane są zamiennie, zgaga i niestrawność mają inne przyczyny i objawy, różne są też metody leczenia. Ich symptomy mogą wpływać negatywnie na naszą codzienną produktywność, nastrój i ogólny komfort życia. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze różnice między zgagą a niestrawnością, wskażemy ich objawy i źródła oraz podamy sprawdzone sposoby radzenia sobie z tymi nieprzyjemnymi przypadłościami.
Zgaga – co to takiego
Zgaga to jeden z głównych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, polegający na odczuwaniu pieczenia w klatce piersiowej i mogący promieniować aż do gardła. Jej przyczyną jest cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku, wynikające z osłabienia dolnego zwieracza przełyku, stresu, nadmiernej konsumpcji lub niewłaściwej diety. Długotrwała zgaga jest nie tylko uciążliwa, ale może też prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie przełyku, wrzody, czy nawet nowotwory przełyku. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza interwencja, włączenie właściwego leczenia i modyfikacja stylu życia.
Niestrawność – czym jest i co ją wywołuje
Niestrawność, nazywana też dyspepsją, to zbiór objawów związanych z przyjmowaniem pokarmów i ich trawieniem, takich jak uczucie pełności, ból brzucha czy wzdęcia. Ból wynikający z niestrawności najczęściej jest zlokalizowany w górnej części brzucha. Taki stan może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak:
- spożywanie dużej ilości jedzenia,
- jedzenie pod wpływem stresu,
- spożywanie zbyt ostrych lub tłustych potraw,
- przyjmowanie niektórych leków.
Czasami niestrawność może być także objawem innych chorób, takich jak wrzody żołądka czy kamica żółciowa.
Sprawdzone metody radzenia sobie ze zgagą i niestrawnością
Zarówno zgaga, jak i niestrawność to nieprzyjemne dolegliwości, które nie znikną, dopóki nie zmienisz wielu swoich nawyków życiowych. Ulgę mogą przynieść
- właściwa dieta polegająca na unikaniu tłustych i smażonych potraw, ograniczenie czekolady – korzystne jest za to picie dużej ilości wody i spożywanie większej ilości błonnika,
- unikanie używek, w tym kofeiny, alkoholu i palenia papierosów,
- regularne posiłki, unikanie przejadania się i jedzenie mniejszej liczby porcji – nie tylko może zapobiegać doświadczaniu obu dolegliwości, ale także pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi i wspiera metabolizm,
- unikanie stresu, wykorzystywanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy ćwiczenia oddechowe,
- odpowiednie stosowanie leków – niektóre z nich mogą nasilać występowanie zgagi i niestrawności, dlatego przy najbliższej wizycie poinformuj swojego lekarza o pojawieniu się tych dolegliwości.
Zastosowanie się do powyższych wskazówek może znacząco poprawić samopoczucie i pomóc w zwalczaniu objawów zgagi oraz niestrawności. Może się jednak okazać, że powyższe działania nie przyniosą spodziewanych efektów, wówczas sięgnij po leki obniżające poziom kwasu solnego w żołądku, takie jak np. Helicid® Max.
Podsumowanie
Choć zgaga i niestrawność mogą się wydawać tym samym, mają różne objawy i przyczyny. Wiedza na temat tych dolegliwości i sposobów radzenia sobie z nimi to istotny punkt w dążeniu do poprawy jakości życia. Ważne, aby nie ignorować chronicznych objawów.
- Zgaga i niestrawność – fakty i mity, P. Antoszek-Jastrzębska, Dział Farmacji Szpitalnej Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe, https://farmacjapraktyczna.pl/zgaga-i-niestrawnosc-fakty-i-mity/, 29 listopada 2022, data wejścia: 05.11.2023.
- Choroba refluksowa przełyku [w] Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2014. Talar-Wojnarowska R., Gąsiorowska A., Małecka-Panas E. Gajewski P. (red.), Medycyna Praktyczna. Kraków, 2014.
- Od objawów do rozpoznania dyspepsji czynnościowej, „Medycyna ogólna”, G. Popczak, A. Kowal, A. Prystupa, J. Schabowski, J. Mosiewicz, 2010, t. 16, nr 4, s. 536.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Helicid® Max.