Co to jest refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy to problem zdrowotny, z którym boryka się coraz więcej osób na całym świecie, niezależnie od wieku i płci. Pomimo to wielu ludzi nadal nie rozumie, czym jest ten stan, jakie są jego konsekwencje dla zdrowia oraz jak go rozpoznać. W poniższym artykule omówimy zagadnienie refluksu żołądkowo-przełykowego. Przedstawimy jego najczęstsze objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia.
Na czym polega refluks żołądkowo-przełykowy
Zgaga to nieprzyjemne doznanie polegające na odczuwaniu palenia w przełyku, spowodowane zarzucaniem do niego treści żołądkowej w wyniku osłabienia zwieracza dolnego przełyku. Główną, choć nie jedyną, przyczyną występowania zgagi jest refluks żołądkowo-przełykowy.
Przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego
Istnieje wiele przyczyn powstawania refluksu żołądkowo-przełykowego. Do najczęstszych z nich należy zaliczyć:
- stosowanie niezdrowej diety,
- nadwagę i otyłość,
- częste spożywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- przepuklinę roztworu przełykowego,
- przewlekłe choroby, np. astma i cukrzyca.
Refluks żołądkowo-przełykowy może powstać także na skutek przyjmowania niektórych grup leków, takich jak: doustne środki antykoncepcyjne, niektóre antydepresanty, środki przeciwbólowe czy przeciwcholinergiczne.
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego u każdego człowieka mogą mieć różne nasilenie i częstotliwość. Istnieje ich wiele, ale do najczęstszych należą:
- zgaga, określana jako piekący ból w okolicy mostka,
- dyskomfort w klatce piersiowej, często mylony z bólami zawałowymi,
- chrypka i uczucie goryczy w ustach, spowodowane cofającą się treścią
żołądkową do gardła, - trudności z połykaniem, wynikające z podrażnienia przełyku.
Warto zaznaczyć, że objawy te w znaczący sposób zmniejszają komfort życia i zmuszają do wielu wyrzeczeń.
Profilaktyka i leczenie refluksu żołądkowo –przełykowego
Leczenie refluksu ma na celu eliminację objawów choroby oraz minimalizację pojawienia się jej nawrotów. To także walka ze zmniejszeniem powikłań związanych z wyrzutem treści żołądkowej do przełyku oraz poprawa komfortu życia chorego.
W leczeniu refluksu można wyodrębnić kilka ścieżek. Należą do nich:
- zmiany stylu życia – ścieżka ta obejmuje zmianę diety, unikanie niezdrowych produktów, wysokoprzetworzonej żywności, jedzenia fastfoodowego, rezygnacji z palenia papierosów i spożywania alkoholu, redukcji wagi oraz regularnej kontroli masy ciała,
- farmakoterapia – stosowanie leków redukujących produkcję kwasu żołądkowego, takich jak Helicid Max, oraz środków zabezpieczających śluzówkę przełyku,
- chirurgia – w skrajnych przypadkach, jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zaleca się wykonanie zabiegu polegającego na ustabilizowaniu zwieracza dolnego przełyku.
Podsumowanie
Refluks żołądkowo-przełykowy to poważne schorzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość codziennego funkcjonowania. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest prowadzenie niezdrowego trybu życia, a do jego głównych objawów należą zgaga i dyskomfort w klatce piersiowej, często mylone z dolegliwościami kardiologicznymi. Kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia jest wczesna diagnoza, właściwa edukacja oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
- Choroba refluksowa przełyku (refluks): przyczyny, objawy i leczenie, E. Małecka-Panas, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks-przyczyny-objawy-i-leczenie, 15.09.2022, data wejścia: 06.11,2023.
- Zgaga: co to jest zgaga, jakie są jej przyczyny, M. Wiercińska, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50665,zgaga-co-to-jest-zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny, 23.09.2022, data wejścia: 07.11.2023.
- Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie, M. Banks, Medycyna po dyplomie, Vol. 19/Nr, 10 Października 2010.